14 Ekim 2021

E-TİCARETTE (SEO) ARAMA MOTORU OPTİMİZASYONU

E-TİCARETTE (SEO) ARAMA MOTORU OPTİMİZASYONU

SEO Nedir Ne İşe Yarar?

Siz de arama motorlarında daha üst sıralarda mı görünmek istiyorsunuz? Web sitenizin, E-ticaret sitenizin daha çok tıklanıp insanlar tarafından daha çok görüntülenmesini istemez misiniz?

Kullanıcılar sistemlerinde trafiğin artması ve arama motorlarında üst sırada çıkmak ve rakip firmaların önüne geçmek adına farklı çalışmalar yaparlar. Reklamların yanı sıra öne çıkmak için yapılması gereken en önemli çalışmalardan biri de SEO çalışmasıdır. “SEO” kelimesinin Türkçe anlamı arama motoru optimizasyonu demektir ve uygulamanın ana amacı sitenizin trafiğini arttırmaktır. Doğru içerik yönetimiyle, bütün arama motorlarında daha kolay ulaşılabilir hale gelebilirsiniz.

 

SEO Neden Önemlidir?

SEO hedef kitlenizi belirleyip sitenizin potansiyel müşteri kitlesini arttırmasında büyük önem arz eder. Uzman bir SEO danışmanı rakiplerinizi eleyip sizi arama motorlarında öne çıkarıp satışlarınızı artırmak için büyük bir fırsattır. Bundan dolayı E-Ticaret sistemlerinde SEO çalışmalarına mutlaka yer vermek ve içerik yönetimini etkili bir şekilde yapmak gerekiyor.

Tabi ki SEO yapmanın da önemli noktaları vardır. SEO konusunu site içi SEO ve site dışı SEO olarak 2 ayrı yapıda incelemek gerekir.

 

Site İçi SEO Nedir?

Site içi SEO, sitenizin iç kısmında yaptığınız çalışmalarla sitenizi arama motorlarında öne çıkacak düzenlemelerin yapıldığı çalışmadır. Bu çalışmalara örnek verecek olursak:

 • Anahtar Kelime Yönetimi
 • İçerik Kalitesi
 • E-Ticaret Sistemi Hızı
 • Sitenin Uygun Görsellerle Desteklenmesi
 • Sade ve Anlaşılır E-Ticaret Teması

Site Dışı SEO Nedir?

Site dışı SEO, kendi E-Ticaret sisteminizin tanınması için dışarıdan yapılan çalışmalardır. Örneğin E-Ticaret sisteminizin sosyal medya aracılığıyla paylaşılması, konuk yazarlık, link oluşturulması gibi çalışmaları site dışı SEO için örnek gösterebiliriz. Bu noktada etkin sosyal medya yönetimi büyük önem taşımakta. Kullanıcılarınızı sosyal medya paylaşımlarınız üzerinden E-Ticaret sitenize yönlendirebilir ve site trafiğinizi arttırabilirsiniz.

 

Arama Motorlarında Ne Zaman Üst Sıralarda Çıkarım?

E-Ticarette SEO uzun bir süreçtir ve sabırla doğru hamleleri yaparak ilerlenmesi gerekir. Aksi takdirde, yapılan SEO çalışmaları bir sonuca varamaz. Çalışmalar günden güne takip edilmelidir. İstatistikler ve sonuçlara bakılarak, bazen izlenilen yolun değiştirilmesi veya geliştirilmesi gerekebilir. Arama motorlarınız, yapılan işlemleri fark edip sitenizi daha üst sıralara taşıması tahmini olarak minimum 2 ayı alacaktır. Genelde SEO hizmet süresi 2 ile 6 ay arasıdır ve planlamalar bu süreler kapsamında yapılmaktadır.

Başarılı Bir SEO İçin Tavsiyeler:

 • İçeriklerinizi Sadece Yazıdan İbaret Tutmayın!

Sitenizde yayınlayacağınız içeriklerin sadece yazıdan ibaret olmamasına dikkat etmelisiniz. Günümüz internet dünyasında hızla tüketilen videolar ile içeriğinizi besleyebilir ve görsel kullanarak okuma oranını artırabilirsiniz. Sitede metinlerin bulunması tabi ki önemlidir ancak daha çok tıklama ve dikkat çekmek için siteyi görsel olarak ta etkili kullanmak gerekir. Bu sayede kullanıcılar, E-Ticaret sitenizde sıkılmayacak ve sitede aktif kalma süresi daha uzun olacak.

 • Özgün Olun!

Kesinlikle bir başkasının içeriğini kopyalayıp direkt olarak paylaşmayın. Eğer değiştirilmesi mümkün olmayan bir içerik ise bu içeriği ziyaretçilere en iyi şekilde sunmalısınız. Özgün içerikler, görseller, videolar üretin ve bu içeriklerin rakiplerinizin içeriklerden çok daha iyi olmasına dikkat edin. Kopyala- Yapıştır içerikler E-Ticaret sitenizde tam ters etki gösterebilir. Bu yüzden mutlaka içeriklerinizi kendiniz üretin. Bu sayede kullanıcılarınıza kendi içeriklerinizi sunup fark yaratmış olursunuz.

 • Kullandığınız Kaynakları Belirtin.

İçeriğinizi oluştururken kullanmış olduğunuz görsel ve metinsel kaynakların linklerini içerik sonunda paylaşın. Eğer kesin bir bilgi paylaşıyorsanız, güvenilirliği arttırmak adına, içeriklerinizi kaynaklarla besleyebilirsiniz. Bu hem sitedeki içeriklerin doğruluğunu gösterir hem de kullanıcılarınızın E-Ticaret sitenize olan güveninin artmasını sağlar.

 • Nitelikli İçerikler Oluşturun.

SEO çalışmalarınızdan iyi bir sonuç almak istiyorsanız, ziyaretçilerinize en nitelikli içeriği sunmalısınız. Sadece içerik oluşturmak için içerik oluşturmamak gerekiyor. Özgünlük kadar dikkat çekici ve nitelikli içerik üretmekte SEO konusunda önemli bir değerdir. E-ticaret sitenizde satışını yaptığınız ürünler hakkında detaylı bilgilendirme yapabilirsiniz ya da Ürünleriniz hakkında yeni bir güncelleme gibi durumlarda içerik üretebilirsiniz. Ürünlerinizin faydaları, kullanım alanları ve ya özellikleri hakkında yazılar yazarak potansiyel müşterilerinizi bilgilendirebilirsiniz. Ancak ürün veya sitenizle ilgisi olmayan yazılar sizi amacınızdan uzaklaştırabilir. Bu yüzden E-Ticaret sisteminizde etkili içerik üretimine mutlaka önem vermelisiniz.

 • Rakip Analizi Yapın

Hedef olarak belirlediğiniz anahtar kelimelerinizde ilk 10 da olan rakiplerinizi inceleyin. Rakiplerinizin ürettiği içeriklerden çok daha uzun ve okunabilir içerikler üretin. Ayrıca E-Ticaret sitenizde yine rakip firmaları inceleyerek onların yapmadığı, fark yaratacak içerikler üretebilirsiniz. İnfografik görseller ile içeriğinizi ilginç hale getirin.

 • İlgi Çekici Meta Başlıkları Kullanın.

Meta başlıklarınız SERP(SERP, herhangi bir arama motorunda anahtar kelimeyi yazıp arattığınızda karşınıza çıkan sonuç listesinin ismidir) kısmında kullanıcıların sitenize gelmesini sağlayacak mesajlar barındırmalıdır. Ziyaretçileri harekete geçirecek ve aksiyon yaratacak başlıklar belirlemeniz çok önemlidir. Başlıkta kesinlikle anahtar kelimenizi kullanmanız gerekmektedir.

 

Sonuç olarak SEO Yönetimi E-Ticaret sitenizde trafiğinizi arttırarak potansiyel müşterilerinize ulaşmak için çok önemlidir. Bu aşamada satışların artması adına doğru SEO yöntemlerini bulup, içerik yönetimini etkili yapmak gerekmektedir. Ayrıca çalıştığınız E-Ticaret alt yapısının da SEO ya uyumlu olması gerekmektedir. Girdiğiniz içeriklerin arama motorları tarafından indexlenmesi adına en uygun E-Ticaret alt yapısını seçmelisiniz. Nlksoft E-Ticaretle, girdiğiniz anahtar kelime ve içerikler, arama motorlarında kendine yer bulur ve sitenizin üst sıralara çıkması kolaylaşır. Nlksoft İşinize İyi Gelecek!

Paylaş: